Pomiń nawigację

Rozwój kompetencji

Internacjonalizacja i rozwój innowacyjności aplikacji mobilnej wspierającej płodność oraz starania o ciążę.

Beneficjent

Lifebite Katarzyna Goch

Wartość projektu

641 550,00 PLN

Wartość dofinansowania

120 522,74 EUR

Program operacyjny

Fundusze norweskie

Działanie

Schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet

Opis projektu

Zaburzeń płodności doświadcza nawet co 5 para. Skala niepłodności rośnie z uwagi na odkładanie decyzji o dziecku oraz występowanie chorób cywilizacyjnych. Jednocześnie dostęp do specjalistów w dziedzinie medycyny rozrodu jest ograniczony (w 38-milionowej Polsce jest jedynie 104 takich lekarzy, w całej EU jest podobnie). Stąd potrzeba opracowania i wdrożenia aplikacji mobilnej wspierającej starania o ciążę oraz profilaktykę niepłodności. Aplikacja iYoni  stanowi odpowiedź na potrzeby par starających się o dziecko w zakresie m.in. dostępu do merytorycznej wiedzy na temat czynników wpływających na płodność, poprawy nawyków zdrowotnych, indywidualnych rekomendacji profilaktycznych, zwiększenia zaangażowania partnera w starania o dziecko, a także wsparcia psychologicznego w trudnych emocjach wynikających z planowania współżycia w określonych dniach cyklu.

Nasza aplikacja posiada dwie kluczowe funkcje:

  • iYoni MED, opracowaną przez ekspertów z dziedziny płodności, która ułatwia autodiagnozę oraz planowanie badań i leczenia niepłodności. Użytkowniczka może wstępnie ocenić płodność swoją i partnera, przeanalizować wyniki badań hormonów i nasienia, otrzymać wsparcie w przygotowaniu do leczenia i w jego trakcie.
  • iYoni dla Par, opracowaną przez psychologów i seksuologów, która pomaga dbać o relację w związku i życie intymne - ułatwia przekazywanie informacji między partnerami, np. o okresie płodnym, cyklu i nastroju, oraz komunikowanie potrzeb dot. życia intymnego (m.in. wewnętrzny komunikator, barometr bliskości, porady od seksuologów).

Koszty projektu objęły stworzenie aplikacji w zakresie treści i systemu informatycznego, tłumaczenie treści oraz mentoring dotyczący komercjalizacji aplikacji. Wykorzystaliśmy modele AI do precyzyjnej predykcji płodności i wczesnego wykrywania jej zaburzeń (dokładność ~91%).

Aplikacja iYoni jest dostępna w sklepach Google Play i App Store w 13 językach. Zainstalowało ją do marca 2023 r. >130 tys. użytkowników ze 176 krajów, a średnia ocena wynosi 4,7/5 (na podst. ponad 1 tys. opinii, po >100 tys. pobraniach).

Projekt przyczynił się do zwiększenia dostępu kobiet do profesjonalnego wsparcia w okresie starań o ciążę, oraz podczas diagnostyki i leczenia niepłodności – bez względu na miejsce zamieszkania i status ekonomiczny. iYoni ogranicza koszty (pacjenta i systemu), i redukuje stres, dbając o intymność. Jest rozwiązaniem egalitarnym, skalowalnym, opartym na badaniach. Będzie rozwijana w modelu skierowanym do pacjenta i jako narzędzie wspierające placówki medyczne, badania kliniczne i krajowe programy zdrowotne.