Pomiń nawigację

Nowe produkty i inwestycje

Zwiększenie konkurencyjności PLAST-FARB poprzez opracowanie i wdrożenie innowacyjnej linii technologicznej SAFE HYBRID

Beneficjent

PLAST-FARB sp. z o.o. s. k.

Wartość projektu

3 862 390,43 PLN

Wartość dofinansowania

292 769,76 EUR

Program operacyjny

Fundusze norweskie

Działanie

Technologie przyjazne środowisku

Opis projektu

PLAST-FARB jest producentem opakowań z tworzyw sztucznych sprzedawanych do 32 krajów świata, takich jak koperty i torby kurierskie, taśm bezpieczne i plombujące, torby reklamowe i worki. Projekt był efektem skierowania firmy ku zrównoważonemu rozwojowi i poszukiwania rozwiązań poprawiających jakość środowiska naturalnego, w maksymalny stopniu biodegradowalnych. W ramach projektu wdrożyliśmy zasadniczą zmianę procesu wytwarzania opakowań bezpiecznych, dzięki optymalizacji parametrów środowiskowych opracowanych w ramach prac rozwojowych. Wprowadziliśmy także produkty z materiałów biodegradowalnych i poddawanych recyklingowi.

 

Projekt obejmował zakup, testowanie i walidację nowej linii technologicznej SAFE HYBRID, a następnie wdrożenie na niej procesu produkcji udoskonalonych opakowań.  Nowa linia pozwoliła na zmniejszenie grubości warstwy materiałów na opakowania i dostosowanie do najnowszych trendów rynkowych, tj. grubości w przedziale 30-50 µm, zwiększenie automatyzacji odbioru zgrzewanych produktów oraz zmianę materiałów z tradycyjnych na przyjazne środowisku, tj. surowce z recyklingu, materiały biokompostowalne i nowe gatunki polietylenu (np. „zielony” polietylen - I’m green).

Dzięki temu obecnie kontynuujemy produkcję najpopularniejszych wyrobów PLAST-FARB, tj. toreb bezpiecznych i kurierskich oraz kopert, z mniejszym wpływem na środowisko. Rozpoczęliśmy także wytwarzanie udoskonalonych produktów - kopert hybrydowych, w tym kopert wykonanych z regranulatu i materiałów biokompostowalnych.

 

Wynikiem wprowadzonej zmiany procesowej jest zwiększenie i ulepszenie możliwości produkcyjnych firmy, oraz znaczna poprawa parametrów środowiskowych produkcji. Są to: zmniejszenie ilości odpadów o 3,43 ton rocznie (20%), emisji CO2 o 86,23 ton rocznie i rocznego zużycia energii elektrycznej o 0,09 GWh.